Logo Madduka

Tělo

Co je to tělo?

TĚLO je tvůj základ, tvoje UZEMĚNÍ, tvoje kořeny. Ty „jsi“ tělo! (samozřejmě jsi více než tělo, ale toto „více“ přijde později)

Nejprve je třeba spřátelit se se svým tělem, neboť tělo je Tvoje ZÁKLADNÍ PRAVDA. Kdykoliv jsi BEZ RESPEKTU KE SVÉMU TĚLU, ztrácíš kontakt s realitou, jelikož tělo je tvůj kontakt. Bez vnímání těla, bez kontaktu s realitou, bez uvědomění svého vnitřku – fungujeme, ale spíme při tom. Musíš to vzít popořadě – tělo je ZAČÁTEK.

Dech je také LANO, které poutá DUŠI k TĚLU

Když budeš schopen uvolnit napětí v těle, pak můžeš přejít k tomu, že uvolníš napětí v mysli. Mysl je FENOMÉN, který má mnoho vrstev. Jakmile uděláš tu zkušenost, že tě tělonásleduje, získáš sebedůvěru a pak tě může následovat i rozum. Tomu to trvá trochu déle, (rozum je totiž identifikován s Egem, které zajišťuje naše přežití) ale stane se to! kdysi dávno jsme se naučili odpojit od těla/dechu, jde tedy „jen“ o to naučit se znovu „připojit“. 

Celá existence tančí – vyjma člověka – ten se stal obětí svého rozumu. Celá existence je ve velmi uvolněném pohybu: stromy rostou, ptáci cvrlikají, řeky tečou – a to vše se děje velice uvolněným způsobem: beze spěchu, bez mrhání.

Láskyplné hluboké doteky umožní uvědomit si napětí v těle, a prostřednictvím tohoto uvědomění může svalstvo NAPĚTÍ ČÁST PO ČÁSTI UVOLNIT. Tělo se začne otvírat a zároveň může pomalu spočinout i rozum (ten však potřebuje více času, aby získal vědomí, že mu v této situaci nehrozí žádné nebezpečí). Teprve pak může vzniknout PROSTOR KE VNÍMÁNÍ POCITŮ.

Když rozum povolí, pak začni s uvolňováním srdce, se světem svých pocitů, s emocemi, které mají ještě více vrstev.

Tělo je výtvorem toho, čemu věří rozum a zároveň výsledkem toho, co cítí srdce.

Rebalancing

Cílem rebalancingu je ZLEPŠENÍ PŘIROZENÉHO VZTAHU K TĚLU. Rebalancing umožňuje uvědomit si svalové a psychologické postoje a napětí. Společná práce rebalancera i klienta vyžaduje bdělost, a to aby oba zůstali otevření vůči všemu, co přinášejí okamžiky „tady a teď“. Cca prvních 10 ošetření může být považováno za „základní vědomí těla“, kdy se tělo pomalu osvobozuje od starých svazujících vzorců chování (které byly dříve nutnou ochranou), svalová a psychická ztuhlost se rozpouští, uvolní se energie, tělo se stává přítelem a rádcem.

Rebalancing ošetřuje TĚLO JAKO DAR neocenitelné hodnoty, a ne jako stroj, který je třeba opravit. Spíše než věcí mentálního vědění, je rebalancing jemným uměním.

Úkolem rebalancera je poskytnutí láskyplné pomoci při znovuobjevení přirozené pravdy těla a vytvoření situací, ve kterých mohou být PROŽÍ-VÁNY VLASTNÍ ZKUŠENOSTI, neboť jenom ÚČINEK VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ je TRVALÝ. Rebalancer se stává průvodcem na cestě, která začíná tělem ale které u něho nekončí.

Nohy

Jsou úzce spjaty se samostatností, sebe-jistotou, ovládáním těla a výrazem vůle. „dobrý“ postoj, zprostředkovává pocit rovnováhy, ideální je cítit se při chůzi klidně a pružně.

Chodidla

Jsou srovnatelná s kořeny stromu – jestliže je TĚLO naším KOŘENEM BYTÍ V REALITĚ, pak chodidla jsou KOŘENY TĚLA. Ze země vyrůstáme, stojíme na ní a chodíme po ní. Uzemnění tedy znamená, že necháme energii protékat mezi sebou a zemí. Tento proud zprostředkovává pocit BYTÍ na FYZICKÉ ÚROVNI.

Bolest a napětí

V nohách a chodidlech znamenají nechuť cítit podklad, základ. Vztahuje se ke strachu před vnitřním bytím, strachu být sám sebou. Bolest v kotníku často souvisí s obavou z obratnosti, pohybu a změny. Bolest v lýtku má souvislost se strachem z činnosti a jednání. Lýtka pohybují vnitřním bytím a umožňují další rozvoj. Bolest v kolenou ukazuje na strach před transformací, lehkostí a přítomností. Bolest ve stehně je strachem z vlastní síly a kontinuity.

Experiment

 • Stojíš zutý někde u řeky. Začni skákat, běhat a pociťuj svou energii, jak srze tvá chodidla a nohy proudí do země.
 • Po pár minutách zastav pohyb a stůj klidně, zakořeněn do Země a prociťuj spojení svých nohou se Zemí.
 • Náhle se budeš cítit zakořeněn, uzemněný, pevný.
 • Uvidíš, že Země komunikuje, uvidíš že Tvoje nohy komunikují. Vznikne dialog mezi Zemí a Tebou.

Cvičení

 • Technika dechu během chůze je vhodná pro procházky a výlety.
 • Počítej v taktu chůze, podle rychlosti od jedné do sedmi, např. pět kroků nadechovat, pět kroků zadržet dech, pět kroků vydechovat a zase pět kroků zadržet dech.
 • Pak znovu od začátku, proložit krátkými pauzami k načerpání vzduchu.
 • Již po několika málo minutách budeš cítit, že tvoje chůze je vědomější a lehčí.

Člověk

 • se slabýma nohama se většinou cítí slabě a křehce.
 • s hubenýma, napjatýma nohama je všeobecně neklidným tvorem
 • s tlustýma, mohutnýma nohama se pohybuje životem namáhavě, vše je těžké
 • se svalovitýma, pevnýma nohama má většinou trochu strnulou osobnost, rád věci drží a má problém věci měnit
tagchevron-downarrow-right